Test robotických sekaček – Jakou si pořídit? (2018)

Test robotických sekaček


Vybrání perfektní robotické sekačky může být obtížné rozhodnutí a kvůli jejich ceně budete pravděpodobně chtít vybrat tu správnou hned napoprvé. Proto jsme si pro vás připravili test robotických sekaček, který vám výběr usnadní.

Existuje spousta věcí, které je potřeba zvážit, takže celý proces může být trochu zdlouhavý. Pojďme se podívat co všechno může ovlivňovat výběr robotické sekačky.

Nejdůležitější jsou 3 aspekty, které výběr mohou ovlivnit:

  • Typ zahrady
  • Cena
  • Ovládání

Po zjištění co by robotická sekačka měla zvládnout a v jakých podmínkách bude pracovat, bude vše jednodušší.

TYP ZAHRADY

I když vás to už nejspíš napadlo, je dobré si ujasnit jaký typ zahrady vlastně máte.

Jak si dokážete představit, tak všechny robotické sekačky byly navrženy aby vyhovovali určitým zahradám. Zvlášť pro ty, kteří již vědí, co hledají.

Krásná zahrada

VELIKOST

První věc, kterou budete potřebovat, je velikost vaší zahrady. Všechny robotické sekačky mají omezenou plochu pro sekání, takže je ideální najít takovou, která má maximální plochu pro sekání o kousek větší než je velikost vaší zahrady. Budete tak mít zaručeno, že vaše nová robotická sekačka bude pracovat správně.

Není to úplně nutné, ale rozhodně je to nejlepší krok jaký můžete učinit (v některých případech cestovali sekačky i nad jejich maximální doporučenou plochu, ale rozhodně na to nespoléhejte). V opačném případě byste mohli skončit se sekačkou, která vám poseká tři čtvrtě zahrady nebo s takovou, která je zbytečně drahá a nevyužije na plno svůj potenciál.

U robotických sekaček je třeba mít na vědomí, že s jejich maximální plochou pro sekání roste většinou i cena.

SKLON

Stejně jako maximální vzdálenost robotických sekaček je také nutné hledět na maximální sklon zahrady. Pokud je tedy zřejmé, že vaše zahrada je hodně skloněná nebo jsou na ní kopce, které by s největší pravděpodobností tato malá sekačka nezvládla, možná bude lepší se poohlédnout po službách profesionála.

Nyní, na rozdíl od pokryté oblasti zahrady, tolerance svahu nevede k navýšení ceny přístroje. U testu robotických sekaček jsme zjistili, že všechny se mohou pohybovat zhruba po stejném maximálním svahu (obvykle mezi 20-24°).

Přestože u většiny robotických sekaček píšou, že dokážou zvládnout určité svahy, nemusí to nutně znamenat, že to doopravdy zvládnou. U některých (převážně těch levnějších) si všimnete, že můžou mít problém udržet přímku a začnou se na jedné straně zasekávat. To je určitě něco, na co si musíte dávat pozor.

Pokud je váš trávník hodně silně skloněn, potom vám doporučujeme se poohlížet po dražší volbě robotické sekačky, která tyto sklony alespoň nějak zvládne.

SLOŽITOST

Popřemýšlejte, jak složitá může být zahrada pro robotického pomocníka. Musíte uvažovat nad tím, kolik překážek má vaše zahrada (rostliny, záhony, stromy, posezení…). Také její tvar (zda je čtvercová nebo zubatá s mnoha ostrými úhly) a kolik různých částí zahrady máte.

To vše určuje, jak bude moci robotická sekačka správně fungovat a sekat váš trávník.

Pokud má vaše zahrada spoustu překážek, pak je potřeba hledat model, který je velmi hbitý a dokáže zajet i do hůře přístupných míst.

V případě, že máte zahrady rozdělené například na přední  a zadní, pak budete potřebovat takovou robotickou sekačku, která zvládne pohodlně mezi nimi cestovat. Především robotické sekačky Robomow dokáží cestovat přes tvrdé terény a úzké cesty, jako může být například vaše příjezdová cesta.

CENA

Pravděpodobně největším faktorem, který ovlivní váš výběr u robotických sekaček je cena. Jak zde bylo již zmíněno, ta se také odvíjí od velikosti vaší zahrady se kterou cena robotických sekaček roste.

Ve většině případů mají levnější modely tendenci ukazovat své problémy více než je tomu u inteligentnějších modelů. Nejsou to velké problémy, ale pokud se nakupí spousta i těch malých, může vám to přidělat spoustu práce.

Pokud se například některé modely dostanou do obtížné oblasti nebo místa s mnoha překážkami okolo, zblázní se a nebudou vědět jak se navrátit do nabíjecí stanice. Časem vám může toto hledání robotické sekačky začít lézt na nervy.

DOSTUPNOST

Zde je to spíše o vašem životním stylu a jak moc jste zaneprázdněni. Opravdu vám může robotická sekačka ušetřit spoustu času a nervů?

Pokud jste doteď neměli ani minutu volného času, pak by vám tento přístroj mohl místo „povinného“ sekání nějaký ušetřit. Některé z robotických sekaček můžete ovládat pomocí aplikace ve vašem smartphonu, takže pokud jste například v práci nebo na cestě domů, můžete jednoduše robotickou sekačku poslat do práce nebo naopak do napájecí stanice, aby vás a vaší návštěvu po příjezdu nerušila.

V době sezónních změn, kdy budete chtít změnit výšku sečení, vám může ovládání pomocí aplikace také ušetřit námahu. Místo toho, abyste museli sekačku obracet a různě nastavovat manuálně, tak můžete pohodlně jedním stisknutím tlačítka v aplikaci vše nastavit.

Nyní již můžeme přistoupit k samotnému testu jednotlivých robotických sekaček, které jsme vybírali podle jejich použitelnosti, univerzálnosti a v poměru cena / výkon.


TEST ROBOTICKÝCH SEKAČEK 

Po dlouhém testu robotických sekaček na naší zahradě a několika dalších sousedů jsme zjistili, že nejlepší robotická sekačka v poměru cena/výkon, kterou si můžete aktuálně pořídit je BOSCH Indego 350 Connect.

Nejlepší volba: BOSCH Indego 350 Connect

Robotická sekačka Bosch Indego 350 Connect

Značku BOSCH nejspíš všichni znáte jako výrobce dílenského a zahradního nářadí a nedávno představila robotickou sekačku vhodnou pro středně velké zahrady (do 350m2). Nejenom, že se výrobcům povedlo vytvořit robotickou sekačku, jim se to podařilo skvěle.

Robotická sekačka BOSCH Indego 350 Connect má zcela automatizovaný proces jak sečení, tak i mulčování trávníku. Přebytečnou trávu totiž dokáže skvěle rozprostřít po trávníku a nevzniká tak žádný odpad, který byste museli někam odvážet. Tento robotický pomocník je jeden z nejlepších co se týče zdolávání svahů. Dokáže totiž zvládnout i sklon zahrady pod úhlem 15°, takže pokud máte na zahradě sem tam nějaký svah, nemusíte se obávat, že by to vaše nová sekačka sama nezvládla. Jako další funkci tu máme nastavitelnou výšku seče, kdy máte možnost zvolit v rozmezí 30 – 50 mm.

Indego 350 Connect se řadí mezi chytré robotické sekačky a celý proces má plně zautomatizovaný. Při úbytku baterie totiž sama zastaví proces sečení a zamíří k napájecí stanici, kterou můžete umístit kdekoliv na zahradě. Po nalezení a zapojení se do nabíjecí stanice vyčká, než bude baterie plně nabitá a teprve poté vyráží zpět do akce. Nemělo by se vám tak stát, že byste našli sekačku vybitou mimo napájecí stanici. Na jedno nabití vydrží fungovat zhruba 30 minut, ovšem díky automatizovanému procesu to není tak  důležitý aspekt.

Ovládat jí také můžete pomocí mobilní aplikace a sekačku jednoduše naprogramovat, aby  zmapovala celou vaší zahradu a na základě výsledků našla nejlepší způsob a cestu sečení. Překážky na vaší zahradě pro ní také nebudou problém, má totiž v sobě zabudované pokročilé senzory na detekci překážek. Díky ní se dokáže chytře překážkám vyhnout a poté pokračovat po zvolené trase sečení.

V BOSCH je nejspíš bezpečnost na první místě, jelikož jejich sekačka je vybavena funkcí rychlého zastavení nožů v případě jakékoliv nečekané manipulace.

robotická sekačka BOSCH Indego 350 Connect

BOSCH Indego 350 Connect

Nejlepší sekačka v poměru cena/výkon

 Pro středně velké zahrady
 Mulčování trávníku
 Zvládne 15° svah
 Plně automatická
 Ovládání pomocí aplikace
 Chytré senzory
 Mapování zahrady
 Vysoká bezpečnost

 Kratší výdrž cyklu (30 minut)

Zjistit cenu

 

Levnější volba: Robomow RX 20U

Robomow RX 20U

Jako další tu máme levnější model od výrobce Robomow. Vyrábí kvalitní sekačky ve všech cenových relacích a právě proto jsme jako nejlepší levnější sekačku zvolili Robomow RX 20U. Ač se z fotografie nezdá, jedná se celkem o robustní stroj, který něco vydrží. Nicméně je vhodný pouze pro menší zahrady a s malým počtem překážek. Poseče plochu do velikosti 200 m2, ale pokud máte pozemek bez větších překážek a jednoduchého tvaru, měl by podle výrobce zvládnout i 300 m2. Pokud má ovšem vaše zahrada tuto poslední velikost, doporučovali bychom vám si pořídit první model robotické sekačky od BOSCHE.

Stejně jako předešlí konkurent má i tato sekačka plně zautomatizovaný proces sečení a nabíjení. To je poměrně dlouhé, jelikož výrobci počítali  se intervalem sekání jednou denně. Naštěstí má baterie poměrně slušnou výdrž a dokáže tak v kuse sekat váš trávník zhruba hodinu. Také není úplně vhodná na zahrady kde se nachází nějaké větší svahy nebo kopce, model RX 20U je určen pouze pro maximální svahy do 8,5°. 

Dokáže se také vyhnout překážkách, tedy až po tom co do nich vrazí. Sekačka má totiž zabudované nárazové senzory a při kontaktu s větší překážkou se otočí a změní svou cestu. Mechanicky je ovšem navržena velmi dobře a nemusíte tak mít strach, že by mohla poškodit dlažbu nebo jiné pevné povrchy. Výšku sečení můžete u tohoto modelu nastavit v rozmezí mezi 15 až 45 mm.

Pokud tedy máte menší zahradu, bez větších překážek a nebude vám vadit ruční nastavování sekačky, může být pro vás Robomow RX 20U dobrým pomocníkem. I přes svou jednoduchost totiž dokáže splnit účel, ke kterému byl stvořen.

Robotická sekačka Robomow RX 20U

Robomow RX 20U

Levná robotická sekačka pro menší zahrady

 Cena
 Automatizovaný proces sečení
 Nárazové senzory
 Velká výdrž cyklu
 Bez bezpečnostních opatření
 Nelze ovládat pomocí aplikace
 Nezvládne velké svahy

Zjistit cenu

 

Hi-tech volba: Robomow RS 615U

Robotická sekačka Robomow RS 615U

Máme tu další model robotické sekačky od výrobce Robomow, ovšem v tomto případě zapomeňte na jednoduchost předchozího modelu. Robomow RS 615U je totiž moderní robotická sekačka se spoustou funkcí a v našem testu dopadla jako jedna z nejlepších. Je určena pro obrovské zahrady nebo pozemky, dokáže totiž posekat plochu o rozloze 1600 m2 nebo v případě jednoduché plochy bez výrazných překážek i 3000 m2. Pokud tedy máte za domem fotbalové hřiště, které se vám nechce sekat, můžete si pořídit tohoto šikovného pomocníka a nemusíte si najímat brigádníky.

Díky svým 28 centimetrovým nožům dokáže upravit i velmi rozměrný trávník u kterého by jiní menší konkurenti strávili léta. Nůž je navíc perfektně umístěn a dokáže tak trávu posekat až do úplných krajů. Velké svahy nebudou pro tuto robotickou sekačku žádný problém, zvládne totiž svah až do 20° a v tomto tedy své konkurenty překonává. Nastavitelnost nože je v rozmezí mezi 20 až 80 mm.

Když pomineme základní plně automatizovaný systém pro sečení a dobíjení sekačky, dokáže také sekat až ve 2 oddělených zónách s úzkým průjezdem a dalších 3 podzónách. Co to tedy znamená? Pokud máte před a za domem dvě malé až střední zahrady a navíc máte mezi vámi a sousedy udělaný průchod.  Sekačka zvládne posekat jako obě vaše zahrady, tak ještě sousedům. Má také dlouho výdrž sečení a nemusí se tudíž tak často jezdit nabíjet. Pokud ovšem už přijede do nabíjecí stanice, musíte počítat s trochu delší dobou nabíjení.

Nejenom, že robotická sekačka Robomow RS 615U lze pomocí mobilní aplikace různě nastavovat a programovat. Vy také můžete sekačku pomocí Bluetooth LE dálkově ovládat jak RC model. Pokud se vám tedy nechce zvedat ze židle a potřebujete posekat trávu ještě jinde, můžete tam jednoduše pomocí mobilní aplikace se sekačkou zajet a poté ji nechat dál pokračovat ve své práci. Jelikož sekačka dokáže většinou posekat vše dokonale, využijete tuto funkci spíše jenom pro zábavu. Jako další co na této sekačce uvítáte jsou senzory deště, díky kterým dokáže sekačka sama zvolit ideální čas pro sečení (tímto způsobem reaguje i na ostřikovače).

Jako bonus tu máme ochranu sekačky proti krádeži, tedy ne tak úplně. Sekačka totiž nezačne pracovat, pokud ji nepřipojíte k registrovanému telefonu s mobilní aplikací. Takže sice vám ji někdo (stejně jako cokoliv jiného) odnést může, ale tato bezpečnostní funkce by dotyčného mohla odradit nebo alespoň přinutit pro něho zbytečnou věc vrátit.

Robotická sekačka robomow rs 615u

Robomow RS 615U

Dražší Hi-tech robotická sekačka

 Pro velké zahrady
 Mulčování trávníku
 Sečení v zónách a podzónách
 Zvládne 20° svah
 Plně automatická
 Kompletní ovládání pomocí aplikace
 Chytré senzory
 Senzory deště
 Vysoká bezpečnost
 „Ochrana“ proti krádeži
 Slušná výdrž baterie
 Cena

Zjistit cenu

 

You may also like...